Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto Mar 11, 2008 8:27 pm
Laweta forteczna MG-34
Autor Wiadomość
rykoszet 
bunkrołazik

Wysłany: Pią Cze 08, 2012 11:25 am   

Dodam tylko że na Dąbrówce będzie laweta w postaci repliki, jest to jednak na tyle skomplikowane ustrojstwo do którego trzeba czasu. Dużo czasu.

Anna H. 
bunkrolog

Pomogła: 31 razy
Wysłany: Pią Cze 08, 2012 2:23 pm   

To dobrze, że na Dąbrówce planuje się umieścić replikę lawety. Replika, choć być może uproszczona będzie zdecydowanie lepiej się prezentowała wizualnie i estetycznie, aniżeli oryginał.
Oryginalna laweta jest bardzo mocno skorodowana i sądzę, że poddanie jej nawet bardzo profesjonalnej i gruntownej konserwacji nie spowoduje jej właściwego zabezpieczenia na kilka lat. Uważam, że tego rodzaju oryginał należy prezentować w schronie tylko przy wybranych imprezach celem jej właściwej prezentacji. Przechowywanie jej w suchych warunkach jest właściwsze, aniżeli ciągła prezentacja w wilgotnych, fortyfikacyjnych warunkach.

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią Cze 15, 2012 10:38 pm   

Franz Aufmann napisał/a:
Hubertus1656 napisał/a:
Rozjaśnisz temat?

Przeczytałem ostatnie posty. Niechciana i porzucona laweta przekazana została do adopcji. Jestem przekonany, że Hubertus trafnie określił nowy rodowód lawety i nowych właścicieli. Może niech tak zostanie.

Starszych stażem kolegów, którym historia lawety jest znana, proszę o zaakceptowanie stanu aktualnego.

Auf... pozdrawia

Jeśli można wyjaśnić, poproszę bo nie wiem, na czym polega "niechcianość" i "porzuconość" lawety? Przecież miała swoje miejsce i nie latała w próżni kosmicznej. Temat ten może by dawno się zakończył, gdyby nie właśnie tworzenie "historii" na temat jej pozyskania...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob Cze 16, 2012 12:51 am   

grze$ napisał/a:
Przecież miała swoje miejsce i nie latała w próżni kosmicznej. Temat ten może by dawno się zakończył, gdyby nie właśnie tworzenie "historii" na temat jej pozyskania...

Bardzo proszę o zakończenie tematu, wyjaśniając szczegóły jej legalnego pozyskania (tj. zgodnie z obowiązującym prawem), jeżeli akceptacja stanu aktualnego nie wystarcza (patrz mój post).

Auf... pozdrawia

Theo 
bunkrołaz

Wysłany: Nie Cze 17, 2012 11:18 pm   

Franz Aufmann napisał/a:
wyjaśniając szczegóły jej legalnego pozyskania (tj. zgodnie z obowiązującym prawem)

Gdzie było jej miejsce, patrz post Grze$a. Kto może wyjaśnić szczegóły legalnego pozyskania lawety?

Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią Cze 22, 2012 9:31 pm   

Cytat:
To dobrze, że na Dąbrówce planuje się umieścić replikę lawety. Replika, choć być może uproszczona będzie zdecydowanie lepiej się prezentowała wizualnie i estetycznie, aniżeli oryginał.

A jak się znajdzie ładny oryginał ?

Anna H. 
bunkrolog

Pomogła: 31 razy
Wysłany: Sob Cze 23, 2012 7:06 am   

Znalezienie oryginalnej lawety w dobrym, a nawet w bardzo dobrym stanie, wbrew powszechnym osądom, nie jest już sprawą trudną. Otwarcie granic, szerokie możliwości internetu, powszechna wymiana informacji we współczesnym świecie, w porównaniu do lat 80 i 90-ch XX w. sprzyja takim sukcesom. Jednakże taki sukces jest uzależniony w głównej mierze od środków finansowych.
Jeśli uda się Wam pozyskać oryginalną lawetę w dobrym stanie i będzie chcieli umieścić ją w schronie, to przed podjęciem takich działań warto się zastanowić nad innymi kwestiami. Jedną z nich są warunki panujące wewnątrz budowli, a ściślej pisząc wilgotność, która jak wiadomo, ma destrukcyjny wpływ. Czy zatem warunki panujące w schronie umożliwiają ekspozycję cennego eksponatu bez narażenia jego na zniszczenie, uszkodzenie?
Inną kwestią jest również zabezpieczenie takiego schronu przed włamaniami. Już kilka razy się zdarzało, że do budowli poddawanych szeroko pojętym działaniom "konserwatorskim", wykonywano włamania - zresztą i na ogół z dobrym skutkiem...

Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie Cze 24, 2012 6:18 pm   

Nigdy nie myśleliśmy o pozostawieniu takiej lawety na noc, tak samo jak HESów czy filtrów wstępnych-jest pakowne auto i zestaw minimum turystycznego który pokazujemy w weekendy. Całość posiadanego wyposażenia pokazujemy raz-dwa razy w roku w trakcie pikników fortecznych lub dni otwartych.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro Lip 11, 2012 11:42 pm   

Nadal ciekawi mnie historia legalnego pozyskania lawety.

Kto zaspokoi moja ciekawość?

Auf... pozdrawia

Odpowiedz do tematu