Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
LM - Pancerz peryskopu
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Lis, 2006 23:27   LM - Pancerz peryskopu

Witam,
Wreszcie popularny Mołotek zaskoczył mnie całkowicie. Śledziłem z zainteresowanie zmagania Korbola w temacie „Regelbau 668 - analiza obiektu”(tu link: http://rawelin.com/forum/...er=asc&start=20 ), a przez chwilę temat pancerza 735P3 dla peryskopu S.R.9- 15 (tu link: http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=770 ) był bardzo dokładnie opisywany. Zdobywając po raz pierwszy w życiu tę wybraną półkaponierę, oczywiście zdobytą wcześniej przez setki fanów fortyfikacji, znalazłem bardzo podobny detal, do tego opisywanego w temacie R 668. Znalazłem wreszcie to, czego wcześniej bez powodzenia szukałem na Zambrowskim RU. Zdjęcie poniżej.

Pozdrawiam Auf….

Shiman
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Lis, 2006 09:29   

No brawo...!!!!
dekielek od peryskopu... :lol:

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Lis, 2006 11:07   

To może być peryskop z serii PER 27, ale nazwy pancerza niestety nie znam.
Jacek

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Lis, 2006 12:28   

Rosjanie stosowali peryskopy:
PSF powiekszenie 1,5x
TU 4x
TU1 4x
Per 27m 4x
PDN 2 10x
Per 40 10x

Na zdjeciu: cały peryskop, rura montowana w stropie z mechanizmem otwierania dekielka, wylot z wysunietym peryskopem, wylot bez... z odsunietym dekielkiem.

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Lis, 2006 12:51   

Teraz kilka zdjęć, tego co jeszcze można spotkac w terenie :cool:

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Lis, 2006 13:04   

Jeszcze ciekawe zdjęcia... jak najbardziej w temacie:wink:

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Lis, 2006 13:30   

Darula napisał/a:
Wylot szybu z mechanizmem obrotu dekielka uszkodzony przez wrzucony od góry granat (?).

Dobre zdjęcie. Pokazuje normalnie ukrytą część mechanizmu.

Dwa ostatnie też są "sympatyczne". Fajne zdjęcia Darula.

Pozdrawiam
Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Lis, 2006 03:32   

Niestety, na moim zdjęciu zabrakło już kilku części pancerza peryskopu.

Zdjęcie Daruli, prezentuje rozerwany pancerz peryskopu. Potwierdza tym samym znaną już opinię, że pancerze te były słabą stroną sowieckich DOT’ów. Powiedzmy sobie szczerze. Ten pancerz był bardzo delikatny i przeczy ogólnej zasadzie dotyczącej produktów radzieckich; „Gniotsa nie łamiotsa”. Jednocześnie potwierdza zasadę, że wrogi żołnierz na stropie schronu szuka każdej „dobrej dziury” w którą może rzucić granat lub ładunek kruszący.

Zdjęcie pancerza bez „dekla” jest już w moich zbiorach. Może ktoś z fanów LM posiada zdjęcie dekla, ale od strony pancerza.
Pozdrawiam Auf….

Mała prośba do Daruli. Możesz mi podać lokalizację tego rozerwanego pancerza peryskopu? Każda forma info, czy pw lub post, jest dla mnie do przyjęcia.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 19 Lis, 2006 20:05   

Witam,
W pewnym momencie wkradła się mała nieścisłość. Obiekty artyleryjskie wyposażone były najczęściej w dwa typy peryskopów : "PER 40" lub "PER 50". Oba o powiększeniu ×10 i kącie widzenia 40°.

Pozdrawiam Auf....

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Nie 19 Lis, 2006 20:55   

Auf lokalizacje oczywiście podam, łańcuchy też będą :mrgreen: , tylko wyjdziemy ze schronu plot i ochłoniemy po 100% sukcesie :lol:

Kąt widzenia peryskopu to zakres od "-" do "+". W tym wypadku to 40 stopni w obie strony.

Odpowiedz do tematu