Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto Mar 11, 2008 9:55 pm
Szukam punku oporu!!!
Autor Wiadomość
gregi 
bunkrołazik

Wysłany: Sob Maj 05, 2007 2:19 am   

Witam,

Po majowym pobycie w Unieściu niestety nie mam dobrych wieści dla tych, którzy nie zdążyli zobaczyć schronów po 67 dywizjonie rakietowym w Łazach :( Inwestor, który zakupił teren zrównał praktycznie wszytsko z ziemią i będzie tam budował jakieś apartamentowce. Pozostał tylko jeden schron, który z wyglądu o ile mnie pamięć nie myli podobny jest do schronu (albo to ten sam) ze zdjecia numer jeden (zdjęcie ze strony Pomorskiego Forum Eksploracyjnego, autor: Arkady).
Obecny stan przedstawia zdjęcie numer dwa. Jak widać wjazdy do garaży zostały zasypane, choć da się na siłę wcisnąć. Na szczęście nie zasypali wejścia do schronu od strony wydm, co przedstawia zdjęcie numer 3. Pozostało jeszcze kilka innych drobnych śladów, m.in. stanowiska obserwacyjne na wydmach.

I na osłodę na końcu bunkry, które ostały się w Mielnie z prawdopodobnym przeznaczeniem na magazyny amunicji.

NAtomiast co do bazy wodnopłatowców na jeziorze Jamno, to już niedługo okaże się co z niej zostanie, ponieważ również cały teren został kupiony przez jakiegoś inwestora.

Grzegorz

gregi 
bunkrołazik

Wysłany: Czw Lis 15, 2007 8:58 pm   

Powracając po długim okresie do kwestii schronów w Starym Sączu - choć nadal nie było mi tam dane być w ostatnim czasie, to jednak pod hasłem Barcice (sąsiadują ze Starym Sączem) w Wiki odnalazłem następujące zdanie:

"Podczas II wojny światowej Barcice Dolne przemianowano na Barcice Niemieckie (Deutsch-Bartschitz). Starą nazwę przywrócono po wojnie. We wsi jest kilka piwnic kamiennych, liczących sobie około sto lat. Na jednym z domów wisi kapliczka skrzynkowa, datowana na 2 poł. XVIII wieku, wielokrotnie odnawiana, zawierająca elementy drogi krzyżowej. W Barcicach Dolnych, w części zachodniej, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej.

Czyli pamięć jednak by mnie nie myliła, że coś było. Potwierdziłyby to również słowa z jednej ze stron www:

W 1945 r. zakwaterowani w Starym Sączu Niemcy planowali stoczyć tu wielką bitwę. "Przygotowano okopy, bunkry na całym terenie miasta. Już w naszym ogrodzie wyznaczyli pozycje, na których miały stanąć armaty" - relacjonowała matka ksieni Bonawentura Werbel, siostry Helena Jaskulska, Michaela Konopka i Antonina Majerska oraz mieszkaniec Starego Sącza Stanisław Mordarski.

NIestety minął prawie rok, a ja nadal tego nie sprawdziłem. Jak to się mówi - byle do wiosny...

Grzegorz

CoVoX 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Sro Lis 12, 2008 11:46 pm   

W celu uzupełnienia tematu przesyłam fotki kilku Ringstandów 58c odnalezionych koło Starego Sącza.
Ten ostatni wygląda jakby spadł prosto z nieba ;-)

Lipstein 

Wysłany: Czw Lis 13, 2008 8:38 am   

ostatni widziałem, przesunięto go co najmniej jeden raz spychaczem, ale gdzie do licha są dwa wcześniejsze? obok gruszkowego sadu? słyszałem od dyrektorki tamtejszej szkoły, że były tam także większe schrony - R668?

CoVoX 

Wysłany: Czw Lis 13, 2008 11:42 am   

Kolejny jest 600m na północ od tego, którego widziałeś. Następny znajduje się w lesie powyżej. Niestety jest bardzo zarośnięty i widać go dopiero z odległości 1m ;-)

Lipstein 

Wysłany: Czw Lis 13, 2008 11:56 am   

a jeszcze jeden jest pod samotnym drzewem na małej polance, jakieś czterysta metrów prostopadle od torów kolejowych, dojazd wąską asfaltową drogą od skrzyżowania z zaporami kolejowymi, w prawo od miasta, potem w lewo miedzy prześwitem w drzewach. Na zdjęciu za polem równoległym do ściany lasu tory kolejowe. Covox, czy mówimy o tym samym obiekcie?

[ Dodano: Czw Lis 13, 2008 12:11 pm ]
RS 58 c jest też po drugiej stronie tego pagórka, już w dolinie Dunajca, na końcu osiedla bloków w miejscowości Gołkowice Dolne. Jeszcze jeden po drugiej stronie mostu drogowego znajdującego się w Gołkowicach, zaraz przy skrzyżowaniu z drogą do Podegrodzia i N Sącza. Masz Covoxie fotę?

CoVoX 

Wysłany: Czw Lis 13, 2008 1:10 pm   

Chyba nie o tym samym, bo ten "mój" stoi na dużej polance bez samotnego drzewa ;-)

[ Dodano: Sob Lis 15, 2008 10:10 am ]
Lipstein! Wysłałem Ci na priva namiary GPS na odnalezione przeze mnie w Barcicach ringi.

Lipstein 

Wysłany: Pon Lis 17, 2008 12:36 pm   

Dzięki wielkie. Na Mikołajki sobie tam podjadę, w ramach prezentu :wink:

[ Dodano: Wto Gru 02, 2008 8:46 am ]
Ring z podpisem Barcice 2 odnalazłem bez problemu, ale tego lekko zasypanego nie. W tamtym rejonie jest wobec tego czwarty Ring: ten wykopany, drugi na trawiastej polance, trzeci na polance z rosnącym obok drzewem - po drugiej stronie wąskiej asfaltowej drogi, ok 150 metrów na południe od drugiego obiektu, czwarty to ten w lecie, zasypany z uszkodzonym otworem.

Potwierdzam lokalizację kolejnego Ringa przy skrzyżowaniu dróg obok mostu w Gołkowicach, na lewym brzegu rzeki. Widziałem: zasypany po strop, wystaje okrągły otwór strzelniczy, umieszczony na niewielkiej skarpie nad drogą. super widok na przeprawę i Radziejową. Dojście 100 metrów od parkingu przy moście na poboczu, za tablicą "Karczma u Wojtków".

[ Dodano: Czw Gru 04, 2008 11:02 am ]
Helmut napisał/a:
Ja sie spotkalem z bunkrami w formie betonowych prostopadloscianow przy samej koleji jesli chodzi o Nowy Sącz, niestety nie pamietam gdzie one są dokładnie.

Gdzie są te prostopadłościany? Dokładniej da się je umiejscowić? Tory, przejazdy kolejowe, jakieś inne?

Odpowiedz do tematu