Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
623 Konkurs Aufa
Autor Wiadomość
Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Pią Wrz 16, 2011 7:00 pm   623 Konkurs Aufa

Takie urządzenie (ale z wajchą) widziałem na statku, jak płynąłem na wyspę z bunkrami. Takie, jak na zdjęciu były w dużych bunkrach z wielkimi strzelnicami, z których na zewnątrz sterczały grube lufy. Przewodnik w bunkrze nie mówił po polsku, więc nic nie zrozumiałem.
Jak się nazywa to urządzenie?
Do czego służy ?
Jak działa?

Auf prosi o wyjaśnienie problemu

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pią Wrz 16, 2011 8:16 pm   

Cos takiego widzialem na jednym pancerniku (zdjecia), mialo to cos wspolnego z kierowaniem ogniem - ale jak sie owo urzadzenie nazywa, i do czego konkretnie sluzy....

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Sob Wrz 17, 2011 12:00 am   

To jest fajne urządzenie. Kapitan przesunął wajchę na "cała na przód" a gościowi w maszynowni ustawiło się nasze tajemnicze urządzenie w tym samym położeniu. Potwierdził ustawienia przez rurę głosową i dał czadu do przodu, aż cały statek lekko wpadł w wibracje.

Co to za urządzenie i jak działa?

Auf...

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob Wrz 17, 2011 7:04 am   

Zasadniczo to jest telegraf. Jak widać, nie tylko maszynowy (na dużych statkach i okrętach były też np. telegrafy cumownicze, bo przy kadłubie mającym 200 i więcej metrów długości darcie mordy, do tego w portowym rejwachu, przestawało być efektywnym środkiem łączności). Zasada działania jest prosta - na stanowiska dowodzenia i stanowisku, do którego przekazywany jest rozkaz, znajdują się indykatory telegrafu; polecenie wydaje się przestawiając wajchę na żądaną pozycję na stanowisku dowodzenia;impuls elektryczny na stanowisku, do którego przekazuje się rozkaz, uruchamia dzwonek i powoduje przestawienie strzałki indykatora; odbierający rozkaz potwierdza jego otrzymanie przestawiając swoją wajchę (sterującą repetytorem) na taką samą pozycję, jaką pokazuje jego indykator, co powoduje z kolei odezwanie się dzwonka i przestawienie repetytora na stanowisku dowodzenia.

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Nie Wrz 18, 2011 6:09 pm   

Zdjęcie zostało wykonane w tradytorze artyleryjskim. Urządzenie służyło do przekazywania namiarów z centrali dowodzenia na stanowisko bojowe (do kazamaty artyleryjskiej).

Czy to uprzędzenie posiadało swoją nazwę?

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie Wrz 18, 2011 6:35 pm   

Auf, myślę że o nazwę należy spytać speca od marynarki wojennej gdzie występowały podobne urządzenia.

Arkady 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Nie Wrz 18, 2011 7:30 pm   

Na statkach nazywa się to faktycznie telegrafem (w przypadku łączności z maszynownią to telegraf maszynowy). W bateriach artyleryjskich spotkałem się z nazwą przekaźnik artyleryjski.

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Nie Wrz 18, 2011 10:09 pm   

Panowie, dziękuję za wszystkie informacje. Decyzji, komu należałoby przyznać pierwszą nagrodę w konkursie, nie mogę podjąć, gdyż w tym temacie jestem zupełnie "zielony". Trudno mi się do tego przyznać ale wyposażenie fortyfikacji stałych było tak wszechstronne, że trudno jest być w tej dziedzinie ekspertem, nawet jeśli swojego czasu zdobywało się w szkole i na uczelni wiedzę w zakresie techniki.
Próba dogadania się z przewodnikiem w języku angielskim i niemieckim nie powidła się. Pozostał mi więc tylko konkurs.

Pozdrawiam serdecznie

Auf...

PS
W tym samym kraju, w Normandii, w miejscowości w pobliżu baterii Todta, chcieliśmy kupić w sklepie herbatę. Na pytanie o herbatę w trzech językach, z wyjątkiem francuskiego, nie było odzewu. Reakcja dopiero nastąpiła po słowie LIPTON. :cry:

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie Wrz 18, 2011 11:42 pm   

Franz Aufmann napisał/a:
W tym samym kraju, w Normandii, w miejscowości w pobliżu baterii Todta, chcieliśmy kupić w sklepie herbatę. Na pytanie o herbatę w trzech językach, z wyjątkiem francuskiego, nie było odzewu. Reakcja dopiero nastąpiła po słowie LIPTON. :cry:

Czyżbyś nie wiedział, że oni parle tylko po francusku? To im zostało z czasów, jak pół mapy świata malowali na niebiesko...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Wrz 19, 2011 7:28 am   

Tak samo zostało w Krakowie, ino nawet po francusku nie potrafią...

Odpowiedz do tematu