Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadka
Autor Wiadomość
tomek 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Nie 17 Kwi, 2011 18:43   

No nie wiem, to nie moja hipoteza. Sądzę, że prawdopodobne jest to że strzelnica została wykonana podczas przywracania fortyfikacji z tego regionu do stanu umożliwiającego wykorzystanie bojowe do odparcia nadchodzących rosjan w 44'.
p.s. wkrótce nowa zagadka

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie 17 Kwi, 2011 19:25   

Franz Aufmann napisał/a:
Drogi Owiczu,
Piszesz, (w domyśle strzelnica) niepotrzebnie dubluje sektor ognia ckm. Na czym, Twoim zadaniem, ma polegać niepotrzebne dublowanie sektora ognia ckm?

Auf...

Jeżeli w zespole fortyfikacji, gdzie ciężkie schrony bojowe posiadają na danym kierunku tylko jedną strzelnicę (jest nawet wyjątek, potwierdzający tą regułę) pojawia się stanowisko ogniowe posiadające oprócz strzelnicy ściennej ckm drugą (przeznaczoną dla broni ręcznej) identycznie ukierunkowaną, to mam chyba prawo stwierdzić że:
a) nastąpiło zdublowanie sektora ostrzału ckm (puryści geometryczno-językowi powiedzą: sektory nie pokrywają się a i rozwartość sektorów jest różna - dobrze, zgadzam się na określenie: dubluje kierunek ostrzału)
b) jest to działanie niepotrzebne, wobec krycia przestrzeni pomiędzy obiektami w Wesołej i Wymysłowie przez 2 ckm i relatywnie małego narażenia tego obszaru na atak (przeszkoda wodna na przedpolu).

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 17 Kwi, 2011 20:57   

tomek napisał/a:
Sądzę, że prawdopodobne jest to że strzelnica została wykonana podczas przywracania fortyfikacji z tego regionu do stanu umożliwiającego wykorzystanie bojowe do odparcia nadchodzących rosjan w 44'.

Nie wiem czy i jakie zachodziły zmiany w ludności w obrębie Wymysłowa, ale chyba pamiętających czasy wojny nie powinno braknąć?
Jaką funkcję mógłby posiadać ten obiekt w ramach linii z 1944 roku i jak zorientowane było wejście do niego względem kierunku planowanego ataku?

Owicz napisał/a:
eżeli w zespole fortyfikacji, gdzie ciężkie schrony bojowe posiadają na danym kierunku tylko jedną strzelnicę (jest nawet wyjątek, potwierdzający tą regułę) pojawia się stanowisko ogniowe posiadające oprócz strzelnicy ściennej ckm drugą...

Jeśli w miejscu opisywanej strzelnicy był wyłaz ewakuacyjny ze strzelnicą, to traktujemy ten wyłaz jako strzelnicę rkm i jednocześnie jako jej specyficzny przypadek?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 17 Kwi, 2011 21:26   

darecki napisał/a:
Jeśli w miejscu opisywanej strzelnicy był wyłaz ewakuacyjny ze strzelnicą, to traktujemy ten wyłaz jako strzelnicę rkm

Dlaczego mamy traktować strzelnicę broni ręcznej jako strzelnicę rkm?

Auf...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 17 Kwi, 2011 21:32   

Owicz napisał/a:
Jeżeli w zespole fortyfikacji, gdzie ciężkie schrony bojowe posiadają na danym kierunku tylko jedną strzelnicę (jest nawet wyjątek, potwierdzający tą regułę) pojawia się stanowisko ogniowe posiadające oprócz strzelnicy ściennej ckm drugą (przeznaczoną dla broni ręcznej) identycznie ukierunkowaną, to mam chyba prawo stwierdzić że

prowadzą ogień w tym samym kierunku, ale zadania powierzone obu stanowiskom są inne, określone w planie ogni schronu.

Auf...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 17 Kwi, 2011 21:33   

Franz Aufmann napisał/a:
Dlaczego mamy traktować strzelnicę broni ręcznej jako strzelnicę rkm?

Na jakiej podstawie mamy traktować strzelnicę w wyłazie wyłącznie jako strzelnicę broni ręcznej? Ze względów wyłącznie formalnych? Taktycznych? Czy może gabarytowych?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 17 Kwi, 2011 22:12   

darecki napisał/a:
Na jakiej podstawie mamy traktować strzelnicę w wyłazie wyłącznie jako strzelnicę broni ręcznej? Ze względów wyłącznie formalnych? Taktycznych? Czy może gabarytowych?

Przypomnę, wątek dotyczy strzelnicy ckm i strzelnicy broni ręcznej o identycznym ukierunkowaniu.
Nie wiem jak należny traktować strzelnicę we włazie, którego nie ma i nie ma 100% pewności, że był. Strzelnica, która aktualnie znajduje się w schronie jest strzelnicą broni ręcznej.

Auf...

Jeżeli koledzy posiadają jakikolwiek dokument potwierdzający istnienie wyłazu w tym schronie, to proszę mi go przesłać.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon 18 Kwi, 2011 08:32   

Franz Aufmann napisał/a:
Jeżeli koledzy posiadają jakikolwiek dokument potwierdzający istnienie wyłazu w tym schronie, to proszę mi go przesłać.

Przyznam szczerze, że bardziej istotna dla mnie jest dyskusja merytoryczna, niż różne chwyty retoryczne ;)
Odniosłem wrażenie w czasie czytania różnych wątków, że nikt nie dysponuje wglądem lub kopiami dokumentów dotyczących tego schronu...

Odważnie na wstępie można założyć, że strzelnicę wykonali Klitończycy, Marsjanie, Polacy (1), Niemcy lub Polacy (2). To jakie ktoś ma przekonania co do tego - nie jest dla mnie ważne. Zajmijmy się argumentami.

Odpowiedz do tematu