Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadka
Autor Wiadomość
Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 12 Kwi, 2011 11:09   

tomek napisał/a:
nic nie wskazuje że taka przebudowa miała miejsce

Właśnie ślady szalunku oraz lekkie wyoblenie płaszczyzny ściany mogą sugerować przeróbkę.

Matt
pozdro

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 12 Kwi, 2011 16:30   

Aufmann napisał/a:
Zupełnie niepotrzebnie straciłeś czas. Przecież podałem kolejny wyjątek rozpatrywany w ramach konstrukcji schronu a nie założeń taktycznych.

Jeżeli uważasz analizy za stratę czasu to muszę zachować "odrębne zdanie".
Przyczyną zaistnienia (lub nie) strzelnicy nie jest konstrukcja schronu lecz zadania taktyczne obiektu w ramach ogólnego planu ogni. W ramach OWŚ zaistniało zaś wiele podobnych sytuacji taktycznych, a jednak dublowanie kierunków ogni występuje w zaledwie X przypadkach na XXX obiektów bojowych zespołu.

Aufmann napisał/a:
O tym już pisaliśmy wcześniej w tym temacie. Nie nazwałbym go wyjątkowym, ale nietypowym. Drobna, ale zasadnicza różnica.

Gra w słówka? Możemy się pobawić. Pytanie po co ...

Tomku, przed "rewaloryzacją" obiektu, wtórny charakter strzelnicy był doskonale widoczny. A teraz ... ?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Kwi, 2011 18:15   

Parę stron wcześniej:
Owicz napisał/a:
Nawiązywać może i nawiązuje ale ...
1) nie ma zamknięcia
2) jest wykonana ... niestarannie (żeby nie powiedzieć dobitniej)
3) niepotrzebnie dubluje sektor ognia ckm
Czy zauważyłeś że w obiekcie brakuje bardzo istotnego elementu?

Owicz napisał/a:
Aufmann napisał/a:
Zupełnie niepotrzebnie straciłeś czas. Przecież podałem kolejny wyjątek rozpatrywany w ramach konstrukcji schronu a nie założeń taktycznych.

Przyczyną zaistnienia (lub nie) strzelnicy nie jest konstrukcja schronu lecz zadania taktyczne obiektu w ramach ogólnego planu ogni. W ramach OWŚ zaistniało zaś wiele podobnych sytuacji taktycznych, a jednak dublowanie kierunków ogni występuje w zaledwie X przypadkach na XXX obiektów bojowych zespołu.

Sądziłem, że zorientujesz się dużo wcześniej. Wstawiłeś piękne zdanie na temat zadań taktycznych obiektu w ramach "ogólnego planu ogni" i nadal twierdzisz, że strzelnica broni ręcznej dubluje sektor ognia ckm, który jest podstawowym uzbrojeniem schronu!

Auf...

Nie jest to gra słów.

tomek 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Wto 12 Kwi, 2011 19:12   

Wywołałem wilka z lasu i sam straciłem pewność więc po pracy postanowiłem ''skoczyć'' na dobieszowice i muszę przyznać że śię myliłem! W ramach przeprosin zamieszczam zdjęcie dyskutowanego detalu
Otwór po wyłazie jest jednak dość duży i znowu daje do myślenia

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 13 Kwi, 2011 20:37   

Aufie. Ja nie widzę sprzeczności. Ale może jestem mało spostrzegawczy. Odrobina twojej pomocy na pewno naprowadzi mnie na właściwy trop ...
tomek napisał/a:
Otwór po wyłazie jest jednak dość duży i znowu daje do myślenia

Przynajmniej kilkunastu chłopa (nie licząc szanownych pań) czeka na wnioski. Nie wystawiaj naszej cierpliwości na próbę :)
Chcę zwrócić uwagę na jedną sprawę. Skutkiem prac jest nadanie obiektowi charakteru dzieła "jednofazowego". Historia jego przekształceń nie została w żaden sposób zasygnalizowana. Jaka jest tego przyczyna?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Kwi, 2011 20:15   

Drogi Owiczu,
Piszesz, (w domyśle strzelnica) niepotrzebnie dubluje sektor ognia ckm. Na czym, Twoim zadaniem, ma polegać niepotrzebne dublowanie sektora ognia ckm?

Auf...

tomek 

Wysłany: Sob 16 Kwi, 2011 22:27   

No chyba aż takiego zainteresowania to nie ma. Natomiast czemu historia przekształceń w trakcie remontu nie została zaakcentowana tego nie wiem. Jakichkolwiek wniosków aż boje się wyciągać. Tyle tylko że nie wystarcza mi fantazji żeby wyobrazić sobie żeby w ramach adaptacji na schron p.lot. usunięto wyłaz i zastąpiono go „imitacją” strzelnicy r.k.m.
p.s. A może otwór po usunięciu wyłazu jest tak wielki bo osobnicy którzy tego dokonali używali materiału wybuchowego no chyba że... sprengstoff-u?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob 16 Kwi, 2011 23:52   

Tomku, skąd sugestia o adaptacji tego schronu na obiekt OPL?

tomek 

Wysłany: Nie 17 Kwi, 2011 12:16   

Być może nadinterpretuje ale..
"Aczkolwiek istnienie informacji o próbach reaktywacji fortyfikacji śląskich przez LWP może rzeczywiście wskazywać na lata powojenne."

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 17 Kwi, 2011 13:09   

Dobrze, ale co ta "reaktywacja" ma wspólnego z przeznaczeniem na schron OPL? ;) Z tego co wiem, budowle miały zachować swój wojskowy charakter - stąd możliwa hipoteza o wykonaniu dodatkowej strzelnicy...

Odpowiedz do tematu