Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadka
Autor Wiadomość
tomek 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Pon 11 Kwi, 2011 12:07   

Oj oczywiście że nie takich do strzelania piszac łuki miałem na myśli zaokrąglenia na styku ścian oraz ścian i stropu

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon 11 Kwi, 2011 12:33   

Weźcie też pod uwagę pewien mały acz istotny szczegół. Korytarz wejściowy od głównej izby bojowej miały oddzielać drzwi. Zwróćcie uwagę gdzie znajduje się jedna zrzutnia granatów, czy w izbie głównej czy w korytarzu wejściowym. Jaki był też dostęp do tej zrzutni granatów po zamknięciu tych wewnętrznych drzwi?

tomek 

Wysłany: Pon 11 Kwi, 2011 13:41   

Jeszcze coś :!:

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon 11 Kwi, 2011 17:29   

tomek napisał/a:
miałem na myśli zaokrąglenia na styku ścian oraz ścian i stropu

Czyż to nie jest związane z maskowaniem obiektu? Rolę "łuku" przejął inny element, którego obecnie nie ma...

tomek 

Wysłany: Pon 11 Kwi, 2011 18:31   

Pewnie tak.Ale już wcześniej wykonywano maskowanie jako budynek i maskowany obiekt ''robiony był na okrągło''

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Kwi, 2011 19:25   

ZDANIE ODRĘBNE FRANZA AUFMANNA.

W fortyfikacji międzywojennej, nie tylko polskiej, wielką wagę przykładano do odpowiedniego profilowania przejść między ścianami zewnętrznymi oraz ścianami zewnętrznymi i stropem schronów bojowych. Wielkość załamania w postaci skośnej powierzchni lub łuku, w zależności od kraju, była ściśle określana. Wielkości te ulegały modyfikacją na przestrzeni lat.

Po tych wypocinach nastąpi pytanie: Dlaczego przykładano do tego tak wielką wagę?

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 12 Kwi, 2011 01:11   

Auffmanie,
Zadałem sobie kiedyś trud policzenia obiektów polskiej fortyfikacji stałej jakie wzniesiono w okresie międzywojennym w ramach pozycji umocnionej, określanej dziś jako OWŚ. Jeżeli zrobisz to samo to zapewne przyznasz mi rację, iż zgodnie z tym co napisałem wcześniej, zastosowanie strzelnicy broni ręcznej jako dublującej strzelnicę ckm "nie było tam popularne".
Nawet jeżeli weźmiesz pod uwagę tylko obiekty z 1939 roku ...

Obiekt jest wyjątkowy, zaczynając od tego że nie jest schronem lecz stanowiskiem ogniowym (pozbawiony wydzielonej części socjalnej). Taki nasz Schartenstand ;)
Brak wyoblonych naroży ścian i stropu jest tu zdecydowanie intrygujący. W pierwszym odruchu można by uznać go za uproszczenie. Niemniej nawet polowe, żelbetowe stanowiska ckm (typowy projekt do pospiesznej realizacji) powstawały z mozolnie szalowanymi zaobleniami (lub przynajmniej ścięciami). Czemu w tym wypadku tak postąpiono? Nie wiem. Obiekt jest jednostkowy co nie daje możliwości porównań. Może więc wznieśli go ... Niemcy :)

Tomku, sugeruję że taka przebudowa mogła mieć miejsce. I to nie po 1945 lecz po 1939. Aczkolwiek istnienie informacji o próbach reaktywacji fortyfikacji śląskich przez LWP może rzeczywiście wskazywać na lata powojenne.
Co twoim zdaniem nie wskazuje na to że obecnie istniejąca strzelnica powstała w miejscu wyjścia ewakuacyjnego?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Kwi, 2011 02:00   

Owicz napisał/a:
Auffmanie,
Zadałem sobie kiedyś trud policzenia obiektów polskiej fortyfikacji stałej jakie wzniesiono w okresie międzywojennym w ramach pozycji umocnionej, określanej dziś jako OWŚ.

Zupełnie niepotrzebnie straciłeś czas. Przecież podałem kolejny wyjątek rozpatrywany w ramach konstrukcji schronu a nie założeń taktycznych.

Framz Aufmann napisał/a:
Owicz napisał/a:

Dublowanie kierunków ognia (w obrębie jednego obiektu) przy użyciu strzelnic ściennych nie jest zbyt popularne na OWŚ.

podobnie jak omawiane rozwiązanie schronu.

Owicz napisał/a:
Obiekt jest wyjątkowy, zaczynając .....

O tym już pisaliśmy wcześniej w tym temacie. Nie nazwałbym go wyjątkowym, ale nietypowym. Drobna, ale zasadnicza różnica.

Owicz napisał/a:
Brak wyoblonych naroży ścian i stropu jest tu zdecydowanie intrygujący. W pierwszym odruchu można by uznać go za uproszczenie. Niemniej nawet polowe, żelbetowe stanowiska ckm (typowy projekt do pospiesznej realizacji) powstawały z mozolnie szalowanymi zaobleniami (lub przynajmniej ścięciami). Czemu w tym wypadku tak postąpiono? Nie wiem. Obiekt jest jednostkowy co nie daje możliwości porównań.
I nadal poszukujemy rozwiązania....

Auf...

tomek 

Wysłany: Wto 12 Kwi, 2011 07:56   

Owicz napisał/a:
Panowie Nimcy raczej nie mieli okazji zobaczyć południowej strzelnicy broni ręcznej. Chyba że to "rekonstruktorzy" ...

Więc mogli czy nie? Moim skromnym zdaniem nic nie wskazuje że taka przebudowa miała miejsce (ślady tak poważnej ingerencji były by widoczne po usunięciu wyłazu konieczne było by wstawienie w to miejsce betonowej ''plomby'' a ślady szalowania tego nie pokazują)
I mam też wątpliwość co do potrzeby istnienia strzelnicy w wypadku (nie potwierdzonym aczkolwiek możliwym) wykorzystywania tego obiektu jako schron o.p.l.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 12 Kwi, 2011 09:55   

tomek napisał/a:
I mam też wątpliwość co do potrzeby istnienia strzelnicy w wypadku (nie potwierdzonym aczkolwiek możliwym) wykorzystywania tego obiektu jako schron o.p.l.

To jest teoria chyba najmniej prawdopodobna, aby schron pozbawiony nasypów i nadkładu ziemnego, w otwartym terenie, bez zamurowania otworów strzelniczych, służył jako obiekt OPL. A to nie wszystkie kryteria...
Może po prostu przyjrzyjmy się ścianom obiektu w rejonie omawianej strzelnicy? Oczywiście przed wykonanym "remontem"...

Owicz słusznie zauważył podobieństwa do niemieckich rozwiązań...

Odpowiedz do tematu