Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Obiekty powojskowe w Giżycku, tuż przy Twierdzy Boyen.
Autor Wiadomość
egojack 
bunkrolog

Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 8:46 am   Obiekty powojskowe w Giżycku, tuż przy Twierdzy Boyen.

Obiekty znajdują się tuż przy wale Twierdzy Boyen, oczywiście na zewnątrz. Z Twierdzą nie maja nic wspólnego, ale jestem zainteresowany, może ktoś wie , do czego służyły? Co w nich parkowało? Czy to obiekty typowe w jednostkach wojskowych?

budomar 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 2:42 pm   

Są to pozostałości MPS (Magazynów Paliw i Smarów) należących do pobliskiego Pułku Czołgów, później 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Opuszczone w 1999 roku.

budomar 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 2:50 pm   

Chciałbym nadmienić iż w latach 1941-45 w tym miejscu znajdował się cmentarz lazaretowy pobliskiej twierdzy Boyen. W 12 rzędach (pomiędzy 6 i 7 stał krzyż, jego podstawa jest widoczna do dnia dzisiejszego). Łącznie pochowano tu 536 żołnierzy Wehrmachtu, ostatni pochówek miał miejsce 17 stycznia 1945 roku, nieco ponad tydzień przed ostatecznym zajęciem miasta przez oddziały 31A II Frontu Białoruskiego (26.01.1945).
Żołnierze zostali ekshumowani latem 2001 roku i przewiezieni na cmentarz Wehrmachtu w Bartoszach koło Ełku.

Odpowiedz do tematu