Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyprawa Auf'a na Linię Mołotowa - Roztocze
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Sty, 2008 23:01   Wyprawa Auf'a na Linię Mołotowa - Roztocze

Witam,
Poszukuję mapki rozmieszczenia schronów, pancerzy i ogni punktu oporu Mosty Małe.
Czy Koledzy posiadają takie mapki?
Gdzie mogę znaleść informacje na temat schronów tego punku oporu?

Auf.... pozdrawia

makt 
bunkrołazik

Wysłany: Pon 28 Sty, 2008 08:37   

Wszystko dostępne tutaj:

Mosty Małe

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Lut, 2008 01:22   

Witam, jak zwykle serdecznie,

Makt, dzięki za podany link. Strona, jedna z nielicznych świetnie opracowana, znana mi jest od kilku ładnych lat. Zaplanowałem sobie ekstremalny plan wyjazdu. Celem wyjazdu jest dotarcie do następujących schronów:

- P.O. Mosty Małe – schron nr 1, schron nr 2 i schron nr 7
- P.O. Dęby – schron nr 9
- P.O. Wielki Dział – schron nr 8

Schrony zostały zaznaczone na mapkach Daruli. Wybór schronów nie jest przypadkowy. Wszystkie wymieniane schrony Linii Mołotowa zostały wyposażone w kopuły bojowe lub obserwacyjne polskiej produkcji. Pochodzą one prawdopodobnie ze składów lub ze schronów polskich fortyfikacji na Wschodzie, przejętych przez sowietów w 1939 roku, zgodnie z Paktem kolegów Ribbentropa i Mołotowa. Wyprawa może okazać się bardzo ciekawa, gdyż nawet pierwsze wnioski z oględzin kopuły bojowej z Medyki (podziękowania dla Makta), sugerują, że te pancerze znacznie różniły się od stosowanych na terenie OWŚ lub Nowogrodu.

Czy można prosić o podanie współrzędnych GPS schronów i ewentualne uwagi dotyczące organizacji wyjazdu? Czy dwudniowy wyjazd jest wystarczający?

Pozdrawiam serdecznie Auf….

PS
Załączone mapy pochodzą ze strony pana Dariusza Krzyształowskiego, a link do strony podał Makt.

@ndrzej 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pią 08 Lut, 2008 09:04   

Witaj Auf.

Jeżeli dysponujesz samochodem, którym nie szkoda Ci wjechać w polne drogi to powinieneś się wyrobić w 2 dni.
Ja swoim autem osobowym dojechałem w miejsca oznaczone niebieskimi kropkami, ale to było późną wiosną lub latem, a dalej na piechotę.
W Mostach Małych jest utwardzona kamieniami droga wzdłuż rowu przeciwczołgowego i można dotrzeć w okolice schronów 1 i 2.
Współrzędnych GPS nie mam bo nie miałem wtedy odbiornika GPS.

makt 
bunkrołazik

Wysłany: Pią 08 Lut, 2008 12:07   

Trochę współrzędnych publikują nasi sąsiedzi zza miedzy.
Współrzędne Mosty Małe

Współrzędne Dęby

Współrzędne Wielki Dział

Pozycje GPS nie są kompletne i nie były weryfikowane, więc jeżeli się okaże że uda Ci się dzięki nim trafić tam gdzie potrzebujesz jak po sznurku, to za zgodą kolegów Czechów sprobujemy dodać te pozycje do miplo.pl (interaktywnej mapy obiektów LM w Polsce) ze statusem zweryfikowane.

Zatem czekamy niecierpliwie na info o wynikach wyprawy i weryfikacji współrzędnych GPS.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Lut, 2008 18:39   

makt napisał/a:
Pozycje GPS nie są kompletne i nie były weryfikowane

Witam,
Wieczorkiem będę czytał wszystko jeszcze raz dokładnie. Teraz mam tylko jedno pytanie. Jakiej wielkości błąd położenia dopuszczacie panowie przy wpisie do miplo.pl ?

Na czeskiej stronie współrzędne schronu z kopułą z Wielkiego Działu określono:
Schron 7
N 50° 17' 24,1'', E 023° 23' 34,8''

Inne źródło podaje:
N 50 17.406, E 23 23.605 a po przeliczeniu
N 50° 17' 24,4'', E 023° 23' 36,3''

Pozdrawiam serdcznie
Auf...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią 08 Lut, 2008 18:53   

Jeśli Auf posiadasz godło mapy to mogę Ci ją wysłać w całości... Wtedy bez problemu odczytasz współrzędne...

makt 
bunkrołazik

Wysłany: Pią 08 Lut, 2008 22:12   

Aufie różnica pomiędzy współrzędnymi które podałeś wynosi około 30 metrów. Może to wynikać z wielu rzeczy:
- różna dokładność odbiorników GPS, którymi przeprowadzono pomiar,
- może mieć znaczenie kiedy przeprowadzono pomiar (pora roku) - przy pełnym zadrzewieniu w lecie, niektóre odbiorniki mogą gubić sygnał np. z jednego satelity i odczyt już jest mniej dokładny,
- miejsce pomiaru, wystarczy że Czesi mierzyli po jednej stronie schronu a inni po przeciwnej,
- i wreszcie zaokrąglenia wprowadzane przez niektóre odbiorniki przy wyświetlaniu współrzędnych a także zaokrąglenia programów przeliczających.

Podsumowując jak na tyle zmiennych to 30 metrów i tak nie jest złym wynikiem.
Przypominam zasady jakie stosujemy w GB kriepost.one.pl:
- Pomiar pozycji na stropie schronu najlepiej w jego centrum,
- Jeżeli schron zniszczony to najlepiej mierzyć bezpośrednio przy ruinach od strony najdogodniejszego podejścia w terenie
- w czasie wykonywania pomiaru nie poruszamy się :)

Miplo.pl służy nam jedynie do wygodnego prezentowania pozycji schronów. Dopełnieniem tej funkcjonalności są współrzędne lub pliki ze współrzędnymi w popularnych formatach.

Co do dopuszczalnego błędu to nie ma takiego pojęcia w miplo.pl - co sami zmierzymy albo ktoś nam zweryfikuje to wrzucamy na portal.. :)

Pozdrawiam

@ndrzej 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pią 08 Lut, 2008 22:20   

A jak odczytać współrzędne np. schronu z Miplo.pl?

makt 
bunkrołazik

Wysłany: Pią 08 Lut, 2008 23:03   

I tu jest problem - niestety miplo.pl jest sponsorowane przez producenta Automapy (oprogramowanie do nawigacji) i do podglądu współrzednych potrzebna jest licencjonowana wersja automapy.

Jeżeli ktoś nie ma automapy i są potrzebne współrzędne pojedynczych schronów to proszę o info.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu