Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Helmut
Pią Cze 23, 2006 5:45 pm
LM - RU Zambrowski - Zaruzie
Autor Wiadomość
Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Sro Gru 06, 2006 10:48 pm   

szuwar24 napisał/a:
moglbys sie ze mna podzielic zdjeciami i podpowiedziec jaka lekture przeczytac

Wszystkie zdjęcia z forum, każdy użytkownik może sobie "ściądnąć". Nie mam żadnych preferencji i ograniczeń w tym zakresie. Proszę zasygnalizuj odpowiednie tematy, a będę starał sie sprostać Twoim wymaganiom. To jest nasze forum. Jeżeli ja nie będę miał materiałów w oczekiwanym zakresie, może inni fani fortyfikacji będą mogli podzielić się swoją wiedzą. Już z perspektywy czasu, mogę powiedzieć, że dobrym można być w wąskim dziale fortyfikacji. Mnie serdecznie cieszą pancerze. Zbieram o nich informacje, ale przyznam się szczerze, że jeszcze dużo znaków zapytania jest w tym niby wąskim zakresie.

Pozdrawiam serecznie Auf...

jawor 
bunkrołazik

Wysłany: Pon Sty 01, 2007 9:21 pm   Denkschrift

Darula napisał/a:
Główną pozycja dla wtajemniczonych jest Denkschrift uber die russische Landesbefestigung - Berlin 1942r. Niestety książka niedostępna dla zwykłych zjadaczy chleba i cięzko sie czyta bo napisana drutem kolczastym. Zdjęcia, rysunki, tabele i mapy super.
.

zgadzam się że jest to główna pozycja ale z tą niedostępnością to gruba przesada. Wystarczy udać się do czytelni Boblioteki Wojskowej w Wawie i już można się delektować tą wspaniałą lekturą. Aczkolwiek z tymi super mapami to bym się nie zgodził, próbowałem robić badania terenowe na jej podstawie - koszmar!!
Natomiast jest bezwzględnie super jeśli chodzi o umocnienia polowe, nie ma większej przyjemności niż zidentyfikować np. rów przeciwczołgowy w terenie po 60 latach.
No i nie ma tam wcale mapek wiekszości rejonów umocnionych np. Zambrowskiego- Zaruzia....

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Pon Sty 01, 2007 9:28 pm   

jawor napisał/a:
No i nie ma tam wcale mapek wiekszości rejonów umocnionych np. Zambrowskiego- Zaruzia....

Zadaniem Denkschriftu nie było opracowanie wszystkich pozycji nieprzyjaciela. Omówiano ciekawsze z niemieckiego punktu widzenia. Co innego było przeprowadzenie inwentaryzacji przejętych pozycji. Część takich materiałów można znaleść we Freiburgu.

jawor napisał/a:
Wystarczy udać się do czytelni Boblioteki Wojskowej w Wawie i już można się delektować tą wspaniałą lekturą.

Dla niektórych problem polega na .... miejscu zamieszkania.

Pozdrawiam serdecznie Auf...

pikus45 
bunkrołazik

Wysłany: Nie Sie 31, 2008 6:41 pm   prosienica

jeden z wielu

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Nie Sie 31, 2008 6:44 pm   

Będą jeszcze inne ???

Auf...

Witam na forum.

pikus45 
bunkrołazik

Wysłany: Nie Sie 31, 2008 7:32 pm   prosienica

oto kolejne zdjecia :

prosienica

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Sro Paź 08, 2008 6:43 pm   

Kolejne dwa zdjęcia schronów z Zaruzia. :twisted:
Auf....

Paweł W 
bunkrołazik

Wysłany: Czw Kwi 13, 2017 11:06 am   

Nie jestem mocny w temacie sowieckich umocnień. Mam pytanko odnośnie samotnego schronu na trzy armaty ppanc, dwie kondygnacje, z lokalizacją po drugiej stronie głównej drogi (po przeciwnej niż żwirownia). Ostatnio dosyć intensywnie go penetrowałem. Czy wzmocnienie całości ścian od strony przedpola (strzelnic) elementami stalowymi na obu poziomach (także dolnej kondygnacji) to typowe rozwiązanie? Nie za bardzo rozumiem po co aż tak "opancerzać" dolny poziom...

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Pią Kwi 14, 2017 12:27 pm   

Jest to typowe rozwiązanie dla sowieckich schronów, narażonych na ogień czołowy. Pionowe dwuteowniki, podtrzymujące blachę przeciwodpryskową oraz ustalające pancerze skrzynkowe, przebiegały przez obie kondygnacje i nie były dzielone. Usztywniały konstrukcję. Strop między kondygnacjami w sowieckich schronach nie należał do najmocniejszych.
Schron na trzy stanowiska DOT-4 ( i kilka innych) jest opisany na http://hauba.pl/linia-mol...y-45-mm-armaty/

Auf... pozdrawia

Paweł W 
bunkrołazik

Wysłany: Sro Kwi 19, 2017 7:30 am   

Dzięki za info. Pamiętam jak w latach osiemdziesiątych w tej grupie umocnień było bardzo dużo wewnętrznych elementów stalowych. Później to stopniowa dewastacja... Ostatnie bolesne zdarzenia to zaginięcie drzwi wewnętrznych w obiekcie nr 9 (wg.mapki wcześniej załączonej w temacie). Naprawdę szkoda.

Odpowiedz do tematu