Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
3 obiekty - ich przeznaczenie?
Autor Wiadomość
art_noise 
bunkrołazik

Wysłany: Nie Gru 28, 2008 12:04 am   3 obiekty - ich przeznaczenie?

Cześć

Wybrałem się wczoraj do Rudnik koło Częstochowy zinwentaryzowac schrony niemieckie i przy okazji wpadłem na lotnisko Rudniki (poniemieckie zresztą) . Znalazłem parę miejscówek na lotnisku i nie wiem do czego służyły. Pomożecie?

Link do mojej mapy:
http://maps.google.pl/map...9,0.132179&z=14

Obiekty zaznaczone są symbolem "?"

Obiekt A
Są to małe place wokoło których jest nasyp. W nasypie są wejścia, niestety zaślepione po paru metrach. Wygląda to jak miejsce na materiały wybuchowe albo cholera wie co. Jeden kolega sugerował że są to schrony dla czołgów, trochę bez sensu jak dla mnie. Takich obektów wokól jest bardzo dużo!

Obiekt B
Budynki raczej z czasów PRL ale naokoło też wały ziemne. Do czego mogły służyć?

Obiekt C
Mały podziemny schron. Wejście korytarzem z dwóch stron, krótki korytarzyk do małej izby. Studzienka prowadząca co izby. Jak na zdjęciach.

Macie pojęcie do czego to słuzło?

Pozdrawiam
Art_noise

egojack 
bunkrolog

Wysłany: Nie Gru 28, 2008 12:22 pm   

Nie jestem znawcą tematów lotniskowych, choc przebywałem kiedyś dłuższy czas na lotnisku wojskowym... :lol:

Moje opinie:

A. Poprzecznice ziemne z podziemnymi poternami, służące do zabezpieczenia przed ostrzałem, odłamkami bomb, ogniem broni pokładowej samolotów nieprzyjaciela itd dla : (widzę dwie możliwości):

1. Samolotów ( tzw stojanki) - wersja mniej prawdopodobna, obiekty ziemne są dość małe, i mają wjazdy po przeciwnej stronie niż lotnisko

2. W tym rejonie lotniska znajdować sie miała wg mapki , którą Ci wysłałem, niemiecka bateria przeciwlotnicza, i te wały ziemne z poternami mogły służyć dla potrzeb tej baterii.

B. Budynki warsztatowe, techniczne na potrzeby lotniska. Świadczy o tym pokazane na zdjęciu wnętrze, gdzie widać biegnące wzdłuż belki do mocowania suwnic czy podciągów. Wały ziemne wokół budynków to zabezpieczenie ich jak wyżej przed ogniem nieprzyjaciela.

art_noise 
bunkrołazik

Wysłany: Nie Gru 28, 2008 8:42 pm   

A. Poprzecznice ziemne z podziemnymi poternami, służące do zabezpieczenia przed ostrzałem, odłamkami bomb, ogniem broni pokładowej samolotów nieprzyjaciela itd dla : (widzę dwie możliwości):

1. Samolotów ( tzw stojanki) - wersja mniej prawdopodobna, obiekty ziemne są dość małe, i mają wjazdy po przeciwnej stronie niż lotnisko

2. W tym rejonie lotniska znajdować sie miała wg mapki , którą Ci wysłałem, niemiecka bateria przeciwlotnicza, i te wały ziemne z poternami mogły służyć dla potrzeb tej baterii.

Możliwe że to miejsce na działa baterii Plot. Tym bardziej że dalej w lesie są podobne obiekty, a dojazd do nich jest wąską drogą asfaltową (na szerokość max 2 aut osobowych) więc miejsca na samoloty odpadają zupełnie. Jeden z kolegów sugerował że to miejsca na czołgi ale wydaje mi się to mało możliwe.
Zastanawiające jest to że część nasypów ma korytarzyk/schronik jak na zdjęciu http://artnoise.wrzuta.pl...b6F/rudniki_153 czyli taki hmm dość "ozdobny" a część ma z gotowych prefabrykatów stosowanych przez LWP - zdjęcie http://artnoise.wrzuta.pl...JW/rudniki_133.
I powiększenie: http://www.wrzuta.pl/obraz/pNo7Lale3j/rudniki_133
Być może jednak jest to też polska pozostałość a nie poniemiecka? Albo część niemieckich i część polskich?

B. Budynki warsztatowe, techniczne na potrzeby lotniska. Świadczy o tym pokazane na zdjęciu wnętrze, gdzie widać biegnące wzdłuż belki do mocowania suwnic czy podciągów. Wały ziemne wokół budynków to zabezpieczenie ich jak wyżej przed ogniem nieprzyjaciela.[/quote]

Też bardzo możliwe - ale te obiekty to chyba już za czasów PRL postawione, coś mi za nowe się wydają by były poniemieckie ;)

Pozostaje jeszcze kwestia obiektu C...

Pozdrawiam
Art_noise

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie Gru 28, 2008 10:14 pm   

Proszę o używanie QUOTE podczas cytowania.

Odpowiedz do tematu